Aşırı Aktif Mesane

Aşırı aktif mesane – belki bu terimi daha önce duymuşsunuzdur, ama bu ne anlama geliyor?

Aşırı aktif mesane (OAB), aşağıdakileri içeren bir dizi semptomla karakterize edilir:

  • Artan işeme sıklığı
  • Aciliyet (sızıntılı veya sızıntısız)
  • Noktüri (gecede en az 2 kez idrar yapmak için uyanma).

Ulusal Kontinans Derneği’ne göre, OAB ABD’de yaklaşık 33 milyon kadını etkiliyor ve bu kadınların çoğu ayrıca inkontinans sorunları bildirdi.

Önemli olan ne?

Her zaman en yakın tuvaleti bulmak konusunda endişe duyduğunuzda, seçimlerinizi şekillendirmeye ve günlük aktivitelerinizi etkilemeye başlar.

Bu sadece rahatsızlığa neden olan fiziksel bir durum değildir – aynı zamanda duygusal ve zihinsel sağlığı da derinden etkiler. Cinsel yaşamınızı bozabilir ve uykunuzu önemli ölçüde etkileyebilir.

Utanç ve utanç, yaşam kalitenizi ciddi şekilde azaltabilir. 

 

 

Çalışmalar, farkındalık ve meditasyonun semptomları azaltmada yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bu uygulamaların her ikisi de sinir sistemimizi “eğitmemize”, yavaşlamamıza, nefes almamıza ve anda var olmamıza yardımcı olur.

Aşırı Aktif Mesanenin sadece yaşa bağlı olarak veya bebek sahibi olduktan sonra normal bir olay OLMADIĞINI not etmek çok önemlidir!

Sıradan ve normal arasındaki farkı ayırt etmek de önemlidir.

Pek çok kadının bu semptomlarla uğraşmasına rağmen, sık idrara çıkma, pelvisinizde veya karnınızda ağrı ve herhangi bir miktarda sızıntı NORMAL DEĞİLDİR!

 

AŞIRI AKTİF MESANENİZ OLUP OLMADIĞINI NASIL ANLARSINIZ?

OAB, öykü ve fizik muayeneye dayalı olarak teşhis edilir ve bir hastalık olarak DEĞİL, daha çok bir semptom kümesi olarak kabul edilir. Doktorunuz fizik muayene yapacak ve altta yatan koşulları veya enfeksiyonu ekarte etmek için idrar tahlili gibi testler isteyebilir.

Aşırı Aktif Mesanede aşağıdaki kriterler mevcuttur:

  • Günde 8 defadan fazla işeme
  • Gecede bir kereden fazla işemek için kalkmak
  • İdrar aciliyeti
  • Acil inkontinans (tanı için gerekli değildir, ancak sıklıkla bulunur)

 

İYİ HABER – AŞIRI AKTİF MESANE BAŞARIYLA TEDAVİ EDİLEBİLİR!

OAB, beslenme ve stres yönetimi dahil yaşam tarzı değişiklikleri ile birlikte pelvik taban tedavisi, davranış terapisi (mesane eğitimi) içeren bütünsel bir tedavi yaklaşımına çok iyi yanıt verir.

Davranış terapisi, mesane yeniden eğitimi ve pelvik taban kas eğitimi birinci basamak tedaviler olarak listelenmiştir! Başka bir deyişle, bu müdahaleleri destekleyen kanıtlar nedeniyle, son çare değil, ilk çareniz olmalılar!

 

SİZE NASIL YARDIMCI OLUYORUZ?

Mesane günlüğünüzden ve fiziksel değerlendirmeden toplanan bilgiler, size ve Pelvik Taban Terapistinize, sorunun kökenine inmenize yardımcı olacak bir eylem planı oluşturmanıza yardımcı olabilir.

 

Pelvik tabanınız, kasık kemiğinizden kuyruk kemiğinize kadar uzanan ve bir hamak veya askı gibi pelvik organlarınızı destekleyen bir grup kastır.

Bu kaslar bağırsak ve mesane kontrolü, cinsel sağlık ve kalçalarınızı ve pelvisinizi stabilize etmek için önemlidir.

Pelvik taban kaslarının hipertonisitesi (kronik kas gerginliği) genellikle dürtüleri taklit eder ve mesane ağrısı gibi hissettirir.

Bu aciliyet hissi veya mesane ağrısı, artan işeme sıklığına yol açar.

Zamanla artan kas gerginliği, kısalmaya yol açar ve bu kasların tam olarak uzamasını ve görevlerini gerçekleştirmelerini zorlaştırır.

SIKILIĞI NASIL GİDERİRİZ?

Bir Pelvik Taban Terapistinin gerginlik veya hipertonisiteyi tedavi etme yollarından biri, miyofasyal gevşetme, tetik noktası tedavisi ve zorlanma/karşı zorlanma gibi çeşitli uygulamalı teknikleri içeren “manuel terapi”dir.

Karın ve kalça gibi pelvisi çevreleyen alanları ele almamız gerektiği için bu teknikler sadece pelvik tabana odaklanmaz.

 

 

Bu bitişik bölgelerdeki kısıtlamalar, aşırı aktif mesane semptomlarına önemli ölçüde katkıda bulunabilir.

Manuel teknikler, kasların uzama kabiliyetini geri kazandırdıkları için inanılmaz derecede önemlidir.

Bununla birlikte, günlük yaşamda pelvik tabanınızı AKTİF OLARAK devreye sokabilmeniz ve rahatlatabilmeniz de gerekir.

Bunu başarmanın en iyi yollarından biri, nefesinizi pelvik tabanınız ile nasıl çalışacağınızı öğrenmektir.

Çok sayıda araştırma, günlük meditasyon, farkındalık ve derin nefes alarak stres tepkinizi azaltabileceğiniz fikrini desteklemektedir.

 

Bu uygulamaları “pelvik taban gevşeme” ve klinik yoga pozlarıyla birleştirmek, pelvik tabandaki tonu azaltmada da yardımcı olabilir.

 

 

PAYLAŞ

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Son Yazılar

Karın ve pelvis, yaratıcılığımızın ve beslenmemizin kaynağıdır. Ayrıca fiziksel ve duygusal travma, hastalık ve diyet stres faktörlerinden

Karnınızı en son ne zaman ovuşturdunuz?

Karın ve pelvis, yaratıcılığımızın ve beslenmemizin kaynağıdır. Ayrıca fiziksel ve duygusal travma, hastalık ve diyet stres faktörlerinden kaynaklanan yaralanmalara karşı savunmasızdırlar. Karnınızı en son ne zaman

DEVAMI »

Ağrılı İlişki (Disparoni)

Teşhis Disparoni için tıbbi bir değerlendirme genellikle aşağıdakilerden oluşur: Kapsamlı bir tıbbi geçmiş. Sağlık uzmanınız ağrınızın ne zaman başladığını, nerede ağrıdığını, nasıl hissettiğini ve her cinsel

DEVAMI »

İDRAR ZORLUĞU

Birçok erkek, özellikle yaşlandıkça idrara çıkma zorluğu yaşar ve genellikle bu sorunlar (idrara çıkmada tereddüt veya artan sıklığı içerebilir) yaşlanma sürecinin doğal bir yan ürünü

DEVAMI »

Dünyada ilk!

ÖZEL HABER