Erkeklerde İdrar Kaçırma ve Cinsel İşlev Bozuklukları Tedavisi

Halen bir tabu olarak algılansa da, kadınlarda pelvik taban sorunları toplumumuzda daha fazla tanınmakta ve daha yaygın olarak tartışılmaktadır. Özellikle hamilelik sırasında ve sonrasında kadınların pelvik taban sağlıklarını kontrol etmenin ve bunlara özen göstermenin öneminden bahsettiklerini duymak yaygındır. Bununla birlikte, birçok erkek için bir pelvik tabana sahip oldukları fikri genellikle duyulmamıştır.
Biyolojik anatomisi, cinsiyeti ve cinsel yönelimi veya kimliği ne olursa olsun, pelvik tabanı olan herkes, pelvik koşulların mevcut olduğunun ve sıklıkla tedavi edilebileceğinin farkında olmalıdır.

Erkek pelvik taban anatomisi: nerede ve nasıl?

Erkeklerde pelvik taban, pelvisin alt kısmında bulunur ve üç ana işlevi vardır:

1. Cinsel işlev – ereksiyonu teşvik eder ve sürdürür ve orgazma yardımcı olur
2. Kontinans – idrar ve dışkı sızıntısını önlemeye yardımcı olur. Ek olarak, mesanenin boşalabilmesi ve üretranın rahatlayabilmesi için pelvik taban istemli olarak gevşeyebilmelidir.
3. Destek – pelvik taban, pelvik boşluktaki pelvik organları (mesane, prostat ve rektum) destekler  
Bu işlevlerle ilgili herhangi bir sorun varsa pelvik taban fizyoterapisi yardımcı olabilir.

Cinsel işlev sorunları

Ereksiyon, sinir, endokrin, psikolojik, nörovasküler, bağışıklık ve kas sistemleri gibi çeşitli vücut sistemlerinin koordinasyonundan kaynaklanan karmaşık bir olgudur.
Sağlıklı bir pelvik taban, kanın penise akmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır ve bu basınç, dokuların sıkılığının yeterSli olduğu bir düzeye yükseldiğinde, bulbospongiosus olarak bilinen bir kas kasılmak üzere tasarlanmıştır. Bu fenomen, bir ereksiyonun korunmasını sağlar. Ayrıca pelvik taban, ritmik kasılmalar ve gevşemeler üreterek boşalma ve orgazm sırasında çok önemli bir role sahiptir.
Sağlıklı bir cinsel işlevi garanti eden uyumlu sistem herhangi bir şekilde etkilenirse (hipertonik bir pelvik tabanın mevcut olması gibi), dokuların duyarlılığı ile ereksiyon ve orgazm kalitesi etkilenebilir. Yaygın şikayetler, erken boşalma ve ereksiyon ve boşalma veya orgazm sırasında ağrıdır.
Bağırsak ve anal ağrı
Çok konuşulmasa da erkeklerde de pelvik bölgede de ağrı olabilir. Pelvik tabanın karın, alt sırt, pelvik kemikler ve kalçalarla bağlantıları vardır. Üzerindeki organlar için bir hamak gibi çalışır ve konumu nedeniyle herhangi bir nedenle koordinasyon bozukluğu geliştirirse bağırsak fonksiyonunuzu da etkileyebilir.
Pelvik taban aslında dışkılama sırasında rahatlamak için tasarlanmıştır. Benimsediğimiz duruş ve dışkılama sırasında dışkıların rektumdan geçmesine yardım etme şeklimiz, sağlıklı bir bağırsak fonksiyonu için çok önemlidir. Pelvik taban fizyoterapistleri dışkılama dinamiklerini iyileştirmeye büyük ölçüde yardımcı olabilir.  

Pelvik taban koordinasyonu zayıf olan hastalardaki yaygın şikayetler, dışkılama öncesi, sırası ve sonrasında ağrı ve tekrarlayan hemoroid ve anal fissür öyküsüdür. Ayrıca, otururken penis veya anüs tabanında ağrı da sık görülen bir şikayettir.

Kontinans

Pelvik taban kaslarının belki de en bilinen işlevi kontinanstaki rolüdür. Sağlıklı bir pelvik taban kası istemli olarak gevşediğinde mesane, üretra ve bağırsak/rektumun tamamen boşalmasını sağlar. Öte yandan pelvik taban kasları istemli kasıldığında idrar ve dışkı sızıntısını engeller. Pelvik taban birçok koşuldan ve hatta yaşlanmadan etkilenebilir. “Daha gergin” olan bir pelvik taban, aşırı aktif mesane ve artan idrar aciliyeti gibi durumlarla bağlantılı olabilir (bu, aniden tuvalete gitmeniz gerektiğinde hissedebileceğiniz bir duygudur ve bu duyguyu erteleyemezsiniz).
Sızıntı ile ilgili sorunlar ayrıca kabızlık gibi diğer pelvik durumların bir sonucu olabilir. Bu nedenle, bir pelvik fizyoterapist ile ilk randevu sırasında hastalara bağırsakları, mesaneleri ve cinsel işlevleriyle ilgili birçok soru sorulur. Ayrıca, sonuçlar ve terapi seçimi üzerinde etkileri olabileceğinden, geçmiş ve şimdiki tarihi anlamak çok önemlidir.
Pelvik taban sorunu olan hastalarda kontinansı etkileyen yaygın şikayetler arasında mesaneyi boşalttıktan sonra veya aktiviteler sırasında sızıntı, sürekli veya ani mesaneyi boşaltmak isteme hissi, idrarı boşaltmaya/gevşemeye başlamada güçlükler, dışkı kaçırma, iç çamaşırına bulaşma şikayetleri sayılabilir.
Pelvik taban fizyoterapisi, cinsiyet, yaş, cinsel yönelim ve cinsel kimliğe bakılmaksızın pelvik tabanı olan herkese yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Sağlıklı bir pelvik taban, fazla beyin aktivitesine ihtiyaç duymadan rahatça çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Mesaneyi veya bağırsağı boşaltmak için kendinizi zorluyorsanız, ereksiyon oluşturmakta veya sürdürmekte zorluk çekiyorsanız veya cinsel ilişki sırasında veya mesaneyi veya bağırsağı boşaltırken ağrı hissediyorsanız, pelvik tabanınızın probleminizde bir etkisi olabilir.

PAYLAŞ

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Son Yazılar

Karın ve pelvis, yaratıcılığımızın ve beslenmemizin kaynağıdır. Ayrıca fiziksel ve duygusal travma, hastalık ve diyet stres faktörlerinden

Karnınızı en son ne zaman ovuşturdunuz?

Karın ve pelvis, yaratıcılığımızın ve beslenmemizin kaynağıdır. Ayrıca fiziksel ve duygusal travma, hastalık ve diyet stres faktörlerinden kaynaklanan yaralanmalara karşı savunmasızdırlar. Karnınızı en son ne zaman

DEVAMI »

Ağrılı İlişki (Disparoni)

Teşhis Disparoni için tıbbi bir değerlendirme genellikle aşağıdakilerden oluşur: Kapsamlı bir tıbbi geçmiş. Sağlık uzmanınız ağrınızın ne zaman başladığını, nerede ağrıdığını, nasıl hissettiğini ve her cinsel

DEVAMI »

İDRAR ZORLUĞU

Birçok erkek, özellikle yaşlandıkça idrara çıkma zorluğu yaşar ve genellikle bu sorunlar (idrara çıkmada tereddüt veya artan sıklığı içerebilir) yaşlanma sürecinin doğal bir yan ürünü

DEVAMI »

Dünyada ilk!

ÖZEL HABER