İdrar Renginiz Sağlığınız Hakkında ne Diyor?

İdrarınızın renginin sağlığınız hakkında size çok şey söyleyebileceğini biliyor muydunuz? 

İdrarımızın rengi bize ne kadar su içtiğimize dair bazı ipuçları verebilir, ancak kullandığımız ilaçlara, yediğimiz yiyeceklere veya sahip olabileceğimiz bazı tıbbi durumlara bağlı olarak da değişebilir. 

İdrarımızın konsantrasyonu arttıkça sarı renk koyulaşır. Bu, tuvaleti kullandığımızda atılan suya daha yüksek oranda atık ürün olduğu anlamına gelir. Bol su içmek, idrarımızın konsantrasyonunu azaltarak daha açık bir renge neden olabilir. Peki neyin normal olup neyin olmadığını nasıl bileceğim? Gelelim idrarımızın farklı renklerinin sağlığımız hakkında bize söylediklerine!

Amber veya bal rengi

Kehribar rengi veya bal rengi idrar, susuz kaldığımızın bir işaretidir. Bu, uyandıktan sonra tuvaleti ilk kez kullandığınızda idrar rengine benzeyebilir, ancak gün boyunca bu rengi daha az koyu hale getirmek için yeterince su içmelisiniz. 

Koyu sarı 

Yine, daha fazla suya ihtiyacımız olduğuna dair bir işaret. Koyu sarı idrar normaldir, ancak vücudunuzun birkaç yudum daha su istediğinin bir işaretidir. 

Şeffaf sarı 

Bu, idrar rengi için altın noktadır. Şeffaf veya açık sarı idrar, yeterince su içtiğiniz ve sağlıklı idrarınız olduğu anlamına gelir. Tebrikler! 

Açık 

Berrak idrar, çok su içtiğinizi gösterir – o kadar ki, fiziksel olarak aktif değilseniz veya sıcak bir ortamda değilseniz su alımınızı azaltmayı düşünebilirsiniz. Hidrasyon harikadır, ancak aşırıya kaçmak ve bazı sorunlara neden olmak mümkündür. 

Şuruplu veya kahverengi 

Genellikle şiddetli dehidrasyon belirtisi, koyu kahverengi veya şurup renkli idrar da daha büyük bir sorunun işareti olabilir. Kahverengi idrar karaciğer hastalığının bir işareti olabilir, bu nedenle idrarınız aynı anda birkaç gün bu renkte kalırsa doktorunuza danışın.


Pembeden neredeyse kırmızıya 

Pembe veya kırmızımsı idrara sahip olmak endişe verici olabilir, ancak son günü düşünün – çok fazla yaban mersini, pancar yediniz mi? Eğer öyleyse, muhtemelen idrarın yakında normale dönecektir. Değilse, bu idrar rengine idrardaki kan neden olabilir ve böbreklerinizle ilgili sorunları gösterebilir. Böbrek hastalığı, böbrek taşları, böbreklerdeki tümörler, idrar yolu enfeksiyonları ve prostat sorunları, pembe ila kırmızımsı idrara neden olabilir. 

Turuncu

Turuncu idrar, çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Çok susuz kaldığınızın bir işareti olabilir. Açık renkli dışkının eşlik ettiği turuncu idrar, karaciğeriniz veya safra kanallarınızla ilgili bir sorununuz olduğu anlamına gelebilir. Uzun süre devam ederse, doktorunuzla iletişime geçin. 

Mavi veya yeşil 

Muhtemelen şu anda mavi veya yeşil idrar fikrine gülüyorsunuz, ama bu olabilir! Nadir görülen genetik hastalıklar ve idrar yollarında bulunan bazı bakteriler idrarın bu renk olmasına neden olabilir. Ya da büyük olasılıkla, yakın zamanda biraz mavi gıda boyası içeren bir şey yediniz. 

Bulutlu idrar 

Bulutlu idrar, idrar yolu enfeksiyonları veya böbrek taşlarından kaynaklanabilir. Susuz idrarda da görülebilir. Bol su için ve eğer temizlenmezse, doktorunuza başvurmayı düşünün. 

Peki koku?

Susuz kalmadığımız sürece idrar genellikle güçlü bir kokuya sahip değildir. Kuşkonmaz ve kahve gibi bazı yiyecekler daha güçlü idrar kokusuna neden olabilir, ancak hızla kaybolur. B vitamini almanın güçlü kokuya ve koyu renkli idrara neden olduğu bilinmektedir. İdrar yolu enfeksiyonları, diyabet ve böbrek sorunları da farklı kokulu idrara katkıda bulunabilir. 

PAYLAŞ

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Son Yazılar

Karın ve pelvis, yaratıcılığımızın ve beslenmemizin kaynağıdır. Ayrıca fiziksel ve duygusal travma, hastalık ve diyet stres faktörlerinden

Karnınızı en son ne zaman ovuşturdunuz?

Karın ve pelvis, yaratıcılığımızın ve beslenmemizin kaynağıdır. Ayrıca fiziksel ve duygusal travma, hastalık ve diyet stres faktörlerinden kaynaklanan yaralanmalara karşı savunmasızdırlar. Karnınızı en son ne zaman

DEVAMI »

Ağrılı İlişki (Disparoni)

Teşhis Disparoni için tıbbi bir değerlendirme genellikle aşağıdakilerden oluşur: Kapsamlı bir tıbbi geçmiş. Sağlık uzmanınız ağrınızın ne zaman başladığını, nerede ağrıdığını, nasıl hissettiğini ve her cinsel

DEVAMI »

İDRAR ZORLUĞU

Birçok erkek, özellikle yaşlandıkça idrara çıkma zorluğu yaşar ve genellikle bu sorunlar (idrara çıkmada tereddüt veya artan sıklığı içerebilir) yaşlanma sürecinin doğal bir yan ürünü

DEVAMI »

Dünyada ilk!

ÖZEL HABER