İNTERSTİSYEL SİSTİT

İnterstisyel Sistit Nedir?


İnterstisyel sistit
, mesane basıncına, mesane ağrısına ve bazen pelvik ağrıya neden olan kronik bir durumdur. Ağrı, hafif rahatsızlıktan şiddetli ağrıya kadar değişir. Bu durum, ağrılı mesane sendromu olarak bilinen bir hastalık yelpazesinin parçasıdır.

Mesaneniz, idrarı depolayan içi boş, kaslı bir organdır. Mesane dolana kadar genişler ve ardından beyninize pelvik sinirler aracılığıyla iletişim kurarak idrar yapma zamanının geldiğini bildirir. Bu, çoğu insan için idrar yapma dürtüsü yaratır.

İnterstisyel sistit ile bu sinyaller karışır – çoğu insandan daha sık ve daha az miktarda idrarla idrara çıkma ihtiyacı hissedersiniz.

İnterstisyel sistit çoğunlukla kadınları etkiler ve yaşam kalitesi üzerinde uzun süreli bir etkiye sahip olabilir.

Belirtiler

İnterstisyel sistitin belirti ve semptomları kişiden kişiye değişir. İnterstisyel sistitiniz varsa, semptomlarınız zaman içinde değişebilir, adet görme, uzun süre oturma, stres, egzersiz ve cinsel aktivite gibi yaygın tetikleyicilere yanıt olarak periyodik olarak alevlenebilir.

İnterstisyel sistit belirtileri ve semptomları şunları içerir:

 • Kadınlarda pelvisinizde veya vajina ile anüs arasında ağrı
 • Erkeklerde skrotum ve anüs (perine) arasındaki ağrı
 • Kronik pelvik ağrı
 • Kalıcı, acil idrara çıkma ihtiyacı
 • Gündüz ve gece boyunca genellikle küçük miktarlarda sık idrara çıkma (günde 60 defaya kadar)
 • Mesane dolduğunda ağrı veya rahatsızlık ve idrar yaptıktan sonra rahatlama
 • Seks sırasında ağrı

Semptomların şiddeti herkes için farklıdır ve bazı insanlar semptomsuz dönemler yaşayabilir.

İnterstisyel sistitin belirti ve semptomları kronik idrar yolu enfeksiyonuna benzese de genellikle enfeksiyon yoktur. Bununla birlikte, interstisyel sistitli bir kişi idrar yolu enfeksiyonu geçirirse semptomlar kötüleşebilir.

Nedenler

İnterstisyel sistitin kesin nedeni bilinmemektedir, ancak birçok faktörün katkıda bulunması muhtemeldir. Örneğin, interstisyel sistiti olan kişilerde mesanenin koruyucu kaplamasında (epitel) de bir bozukluk olabilir. Epiteldeki bir sızıntı, idrardaki toksik maddelerin mesane duvarınızı tahriş etmesine neden olabilir.

Diğer olası ancak kanıtlanmamış katkıda bulunan faktörler arasında bir otoimmün reaksiyon, kalıtım, enfeksiyon veya alerji bulunur.

Risk faktörleri

Bu faktörler, daha yüksek interstisyel sistit riski ile ilişkilidir:

 • Cinsiyet Kadınlara erkeklerden daha sık interstisyel sistit teşhisi konur. Erkeklerdeki semptomlar interstisyel sistiti taklit edebilir, ancak daha sıklıkla prostat bezinin iltihaplanması (prostatit) ile ilişkilidir.
 • Yaş İnterstisyel sistitli çoğu kişiye 30’lu yaşlarında veya daha büyük yaşta teşhis konulur.
 • Kronik ağrı bozukluğuna sahip olmak İnterstisyel sistit, irritabl bağırsak sendromu veya fibromiyalji gibi diğer kronik ağrı bozuklukları ile ilişkili olabilir.

Komplikasyonlar

İnterstisyel sistit, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi komplikasyona neden olabilir:

 • Azalmış mesane kapasitesi. İnterstisyel sistit, mesane duvarının sertleşmesine neden olarak mesanenizin daha az idrar tutmasını sağlar.
 • Daha düşük yaşam kalitesi. Sık idrara çıkma ve ağrı, sosyal aktiviteleri, işi ve günlük hayatın diğer aktivitelerini etkileyebilir.
 • Cinsel yakınlık sorunları. Sık idrara çıkma ve ağrı, kişisel ilişkilerinizi zorlayabilir ve cinsel yakınlık zarar görebilir.
 • Duygusal sıkıntılar. İnterstisyel sistit ile ilişkili kronik ağrı ve kesintili uyku, duygusal strese neden olabilir ve depresyona yol açabilir.

 

PAYLAŞ

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Son Yazılar

Karın ve pelvis, yaratıcılığımızın ve beslenmemizin kaynağıdır. Ayrıca fiziksel ve duygusal travma, hastalık ve diyet stres faktörlerinden

Karnınızı en son ne zaman ovuşturdunuz?

Karın ve pelvis, yaratıcılığımızın ve beslenmemizin kaynağıdır. Ayrıca fiziksel ve duygusal travma, hastalık ve diyet stres faktörlerinden kaynaklanan yaralanmalara karşı savunmasızdırlar. Karnınızı en son ne zaman

DEVAMI »

Ağrılı İlişki (Disparoni)

Teşhis Disparoni için tıbbi bir değerlendirme genellikle aşağıdakilerden oluşur: Kapsamlı bir tıbbi geçmiş. Sağlık uzmanınız ağrınızın ne zaman başladığını, nerede ağrıdığını, nasıl hissettiğini ve her cinsel

DEVAMI »

İDRAR ZORLUĞU

Birçok erkek, özellikle yaşlandıkça idrara çıkma zorluğu yaşar ve genellikle bu sorunlar (idrara çıkmada tereddüt veya artan sıklığı içerebilir) yaşlanma sürecinin doğal bir yan ürünü

DEVAMI »

Dünyada ilk!

ÖZEL HABER