Sakroiliak Eklem Ağrısı

 

SI ekleminiz, sol ve sağ iliak kemikleri (kalçanızın her iki tarafındaki kemikler) sakrumunuza bağlar, bu yüzden buna sakroiliak eklem denir. Sakrumunuz, lomber (alt) omurganız ile kuyruk kemiğiniz arasındaki kemiktir. 

SI eklem ağrısını ne tetikler?

En yaygın neden, eklemdeki artan basınç veya aktivite nedeniyle bağların ve kıkırdakların gevşemesi veya sıkışmasıdır.

Diğer nedenler şunlardır:

 

  • Yürüyüşünüzdeki sorunlar (bacak uzunluğu farklılığından kaynaklanan düzensiz hareket)
  • Hamilelik veya son doğum
  • Alt sırttaönceki \cerrahi
  • Ekleminize tekrar tekrar baskı yapan aktiviteler  
  • Romatizmal eklem iltihabı
  • Kireçlenme

 

Pelvik taban fizyoterapistleri olarak, bu yaygın patolojiyi benzersiz bir perspektiften tedavi edebilme avantajına sahibiz; geleneksel ortopediyi gelişmiş dış ve iç pelvik manuel terapi becerileriyle harmanlıyoruz.

Sıklıkla, SI eklem disfonksiyonu (özellikle sakroiliak eklem hiper-mobilitesi) olan birçok hastanın, SI eklemini stabilize etmek için kullanılan bir telafi edici strateji olduğu için, pelvik taban hipertonik kas disfonksiyonu göstereceğini görüyoruz. Bu strateji stabilite yaratabilirken, hastalar genellikle daha fazla bel ağrısı, siyatik veya pudendal sinir sıkışması ve sonuç olarak diğer pelvik ağrı semptomları yaşarlar. Bu nedenle SIJ disfonksiyonu olan herhangi bir hastada pelvik taban kasları her zaman değerlendirilmelidir.

Amaç, bu kasların, işlerini verimli ve sağlıklı bir şekilde yapabilmeleri için normal uzunlukta ve uygun kuvvette olmasını sağlamaktır.

 

SIJ DİSFONKSİYONUNA NE SEBEP OLUR?

+ Hamilelik

Hamilelik durumunda, SI eklemi, pelvisin doğuma hazırlanmak için daha fazla hareketliliğe izin vermek için ikinci ve üçüncü trimesterde salınan bir hormon olan gevşemenin kurbanı olabilir. 

+ Yüksek Hızlı Sporlar

Jimnastik, dans, amigoluk veya voleybol gibi yüksek hızlı sporlar genellikle SIJ işlev bozukluğu için zemin hazırlayacaktır. Ek olarak, dansçılar – özellikle bale dansçıları – ayrıca rutin olarak maruz kaldıkları aşırı pozisyonlar nedeniyle zaman içinde bağ gevşekliğine katkıda bulunabilecek SI eklem ve/veya pelvik disfonksiyon için daha yüksek risk altındadır.

+ Genetik Hipermobilite

Bazı hastalar aşırı esnek eklemlerle doğarlar. Eklemleri bir arada tutan bağ dokusu bazıları için daha gevşek olduğundan, SI eklemi ve diğer eklemler normal hareket aralığının çok ötesine geçebilir. Eklem ağrısı ve çıkıkları, bu meydana geldiğinde, kas sisteminin kas spazmı ile kompanse etmesi için zemin hazırlarken yaygın olabilir.

+ Travma

Düşmeler, motorlu araç kazaları ve pelvik veya önceki sırt cerrahisi gibi pelvise yönelik diğer travmalar da SI eklem disfonksiyonuna neden olabilir.

+ Biyomekanik Disfonksiyon

Skolyoz veya bacak uzunluk farkı gibi biyomekanik işlev bozuklukları, yürürken düzensiz adımlar atmanıza neden olabilir. Ayak pronasyonu, değişen kuvvetlerin kinetik zincirleme yoluyla ortaya çıkması ve SI ekleminde tezahür etmesi için zemin hazırlayan başka bir yaygın disfonksiyondur.

PELVİK TABAN FİZİK TEDAVİSİ İLE İYİLEŞMENİZE YARDIMCI OLALIM.

 

Değerlendirmeler, kapsamlı bir sözlü öykü ve fizik muayeneyi içerir. Fizik muayene, tetik noktalar ve motor kontrol için kasların iç ve dış değerlendirmesini, bağ dokusu ve nöral gerilimin değerlendirilmesini ve yapısal ve biyomekanik değerlendirmeyi içerir. Mümkün olan en iyi sonuçları sağlamak için Sarton Fizik Tedavi’deki terapistler her randevuda her hastayla her zaman bir saat geçirir. 

PAYLAŞ

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Son Yazılar

Karın ve pelvis, yaratıcılığımızın ve beslenmemizin kaynağıdır. Ayrıca fiziksel ve duygusal travma, hastalık ve diyet stres faktörlerinden

Karnınızı en son ne zaman ovuşturdunuz?

Karın ve pelvis, yaratıcılığımızın ve beslenmemizin kaynağıdır. Ayrıca fiziksel ve duygusal travma, hastalık ve diyet stres faktörlerinden kaynaklanan yaralanmalara karşı savunmasızdırlar. Karnınızı en son ne zaman

DEVAMI »

Ağrılı İlişki (Disparoni)

Teşhis Disparoni için tıbbi bir değerlendirme genellikle aşağıdakilerden oluşur: Kapsamlı bir tıbbi geçmiş. Sağlık uzmanınız ağrınızın ne zaman başladığını, nerede ağrıdığını, nasıl hissettiğini ve her cinsel

DEVAMI »

İDRAR ZORLUĞU

Birçok erkek, özellikle yaşlandıkça idrara çıkma zorluğu yaşar ve genellikle bu sorunlar (idrara çıkmada tereddüt veya artan sıklığı içerebilir) yaşlanma sürecinin doğal bir yan ürünü

DEVAMI »

Dünyada ilk!

ÖZEL HABER