Vulvodini Nedir?

Vulvodini terimi , kelimenin tam anlamıyla vulvar bölgede (vulvo) ağrı (dynia) anlamına gelen bir “ semptom ” dur . Vulvar bölgede kronik veya tekrarlayan ağrı ve rahatsızlık semptomlarını tanımlamak için kullanılır. Çoğu kadın gibiyseniz, vulvanızın ne olduğunu ve hangi yapıları içerdiğini tam olarak anlayamayabilirsiniz. Tek bildiğiniz, “aşağıda” ağrınız olduğudur (ve bu normal değildir). Esasen vulva şunları içerir: mons pubis, klitoris, labia majora, labia minora, vulvar vestibül, üretral açıklık, vajinal açıklık ve Bartholin ve Skene bezleri.

Vulvodinili kadınlarda tahrik edilen ağrı olabilir (ilişkiye bağlı ağrı, oturma ile ağrı, idrara çıktıktan sonra silme, iç çamaşırı giyme, yıllık muayene veya tampon yerleştirme gibi) veya provoke edilmemiş ağrı (herhangi bir dokunma olmaksızın yüzeye çıkan ağrı) olabilir. Unutulmaması gereken bir diğer önemli faktör, ağrının tüm vulvaya genelleştirilebileceği veya vestibül veya klitoris gibi sadece bir alanla sınırlı olabileceğidir.

Vestibulodini, vulvodini’nin en yaygın şeklidir ve birçok kadının disparoni (ilişki denemeleri sırasında penetrasyonla ağrı) yaşamasının sık nedenidir.

 

Vulvodini ve Vestibulodini’nin Belirtileri:

Vulvodini ağrısının doğası kadından kadına büyük farklılıklar gösterebilir. Vulvodini belirtileri arasında vulvada, vestibülde ve/veya vajina girişinde yanma, kızarıklık, yanma, batma veya keskin bir ağrı olabilir. Ağrı sabit olabilir, aralıklı olabilir veya yukarıda bahsedildiği gibi sadece vulvaya dokunulduğunda ortaya çıkabilir. Ortak tanımlayıcılar şunları içerir:

  • Labia minora içindeki vestibülde ağrı (vajinal açıklığın girişinde ağrı)
  • Vajinal açıklıkta rahatsız edici karıncalanma ve/veya yanma hissi
  • Vulvar dokuda batma, kaşıntı
  • Zonklama, ağrı, ağrı ve şişme
  • Kızarıklık mevcut olabilir veya olmayabilir
  • Üretral meatus tutulumu, İdrar Yolu Enfeksiyonuna benzeyen semptomlara yol açabilir (aciliyet ve/veya sıklık, idrar yaparken ağrı)
  • Hiperaljezi – normalde ağrılı olan uyarana artan tepki
  • Disparoni – ağrılı cinsel ilişki
  • Pelvik taban kas hipertonisitesi (hastaların %80’inde bulunur)
  • Hafif dokunuş ağrıyı tetikler = allodini . Dar pantolonlar, iç çamaşırlar ve kasık hareketi rahatsızlık ve ağrıya neden olabilir.

 

Günümüzde pelvik taban fizyoterapistleri, kronik vulvar ve pelvik ağrının tedavisine çok daha kapsamlı bir yaklaşım sunmaktadır.

Kronik pelvik disfonksiyonun tedavisinde kapsamlı eğitim almış pelvik sağlık uzmanları olarak, vulvodini, vestibulodini ve yukarıda belirtilen tüm komorbid durumları tedavi etmek için bir dizi son derece uzmanlaşmış manuel terapi teknikleri sunabiliriz. Kas-iskelet sistemi, fasyal ve visseral yönler her zaman her hastada değerlendirilmeli ve tedavi edilmelidir.

PAYLAŞ

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Son Yazılar

Karın ve pelvis, yaratıcılığımızın ve beslenmemizin kaynağıdır. Ayrıca fiziksel ve duygusal travma, hastalık ve diyet stres faktörlerinden

Karnınızı en son ne zaman ovuşturdunuz?

Karın ve pelvis, yaratıcılığımızın ve beslenmemizin kaynağıdır. Ayrıca fiziksel ve duygusal travma, hastalık ve diyet stres faktörlerinden kaynaklanan yaralanmalara karşı savunmasızdırlar. Karnınızı en son ne zaman

DEVAMI »

Ağrılı İlişki (Disparoni)

Teşhis Disparoni için tıbbi bir değerlendirme genellikle aşağıdakilerden oluşur: Kapsamlı bir tıbbi geçmiş. Sağlık uzmanınız ağrınızın ne zaman başladığını, nerede ağrıdığını, nasıl hissettiğini ve her cinsel

DEVAMI »

İDRAR ZORLUĞU

Birçok erkek, özellikle yaşlandıkça idrara çıkma zorluğu yaşar ve genellikle bu sorunlar (idrara çıkmada tereddüt veya artan sıklığı içerebilir) yaşlanma sürecinin doğal bir yan ürünü

DEVAMI »

Dünyada ilk!

ÖZEL HABER