Yaygın Kadın Pelvik Taban Disfonksiyonları

Pelvis, pelvik taban kasları ve pelvik kuşağı etkileyebilecek birçok durum vardır. Aşağıdaki pelvik taban bozuklukları dünya çapında yüz milyonlarca kadını etkilemektedir. Pelvik taban disfonksiyonunun farkındalığı artmaya devam ettikçe, bir pelvik rehabilitasyon terapisti bulma yeteneği daha önemli hale gelir. Bu liste kapsamlı değildir ve eğitimli pelvik taban rehabilitasyon terapistleri burada listelenmeyen durumları teşhis edip tedavi edebilecektir.

Diastasis Recti Abdominis

Genellikle halk dilinde “anne göbeği” olarak adlandırılan diastasis recti abdominis, karın kasları linea albia denilen şey boyunca dikey olarak ayrıldığında ortaya çıkar. 
Tipik olarak diastasis recti abdominis, büyüyen bir fetüsün karın kaslarına baskı uygulayarak ayrılmalarına neden olmasının sonucudur. Tabii ki, bu tür bir baskının oluşabileceği başka yollar da var, bu yüzden durumu sadece hamilelikle ilişkilendirmemeliyiz. Hastaların çoğunluğu doğum sonrası kadınlar olsa da, DRA erkeklerde de ortaya çıkabilir. Karın duvarında yüksek basınca neden olan yaşlanma, ağırlık dalgalanmaları, ağırlık kaldırma veya diğer durumlarla ilgilidir.
Durum tedavi edilebilir ve diastasis recti abdominis yaşayan kadınlar, eğitimli bir pelvik rehabilitasyon pratisyeni bularak pelvik rehabilitasyon alabilirler .


Vulvodini


Vulvodini, vulvada nedeni bilinmeyen kronik ağrıdır. Vulvodini, vulvadaki belirli yerlere lokalize olabilir veya tüm vulvayı etkileyen ve daha sabit olan genelleştirilmiş ağrı olabilir. Vulvadaki ağrıya dokunma (uzun süreli oturma, dar pantolonlar, dokunma, tıbbi muayeneler vb.) neden olabilir veya ağrı doğrudan bir uyaran olmaksızın kronik olarak ortaya çıkabilir. 


Disparoni

 

Disparoni, vajinal ilişkiye girerken ağrı deneyimidir. Vulvar ağrının bazı potansiyel nedenleri enfeksiyöz, inflamatuar, neoplastik, nörolojik, travma, iyatrojenik veya hormonal yetersizlikler olabilir. . İlişki sırasında vajinal ağrı sıklıkla yanlış teşhis edilebilir, bu da disparoni olabileceğinden şüphelenen kadınların durumu tanımak için eğitilmiş bir pelvik rehabilitasyon fizyoterapisti bulmasını önemli hale getirir.
Üriner Disfonksiyon
Kadınlarda üriner inkontinans (istemsiz idrar kaçırma) çok yaygındır ve sıklıkla zayıf pelvik taban kasları ile ilişkilidir. Stres tip idrar kaçırma, herhangi bir fiziksel aktiviteden kaynaklanan sızıntıdır. Çoğu zaman kadınlar öksürürken, hapşırırken, gülerken veya egzersiz gibi daha zorlu fiziksel aktivitelere katılırken sızıntı yaşarlar.


Endometriozis

 

Endometriozis, yumurtalıklar, fallop tüpleri ve rahmin dışındaki diğer alanlarda rahmin içini kaplaması gereken doku oluştuğunda ortaya çıkar. Endometriozis karın ve pelvik bölgelerde inflamasyona, skar dokusu ve yapışıklık oluşumuna ve miyofasyal disfonksiyona neden olabilir ve bazı durumlarda kısırlığa neden olabilir. Üreme çağındaki kadınların %15’ini etkiler ve semptomların şiddeti büyük ölçüde değişebilir. Endometriozisin teşhis edilmesi zor olabileceğinden, pelvik rehabilitasyon koşullarını tedavi etmek için eğitilmiş bir pelvik sağlık fizyoterapisti bulmak önemlidir .


Dismenore


Dismenore, menstrüasyon ile ağrı yaşama durumudur ve üreme çağındaki kadınların %50 kadarını etkiler. Primer dismenore menstrüasyon ile ilgilidir ve genellikle menstrüasyon meydana geldiğinde kısa bir süre içinde başlarken, sekonder dismenore genellikle endometriozis veya fibroidler gibi üreme sistemindeki bir durumla ilgilidir. Menstrüasyonla ağrının pelvik rehabilitasyonla azaltılabileceğine dair güçlü kanıtlar vardır, bu da hastaların yanlarında bir pelvik terapist bulmasını daha da önemli hale getirir .

 

PAYLAŞ

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Son Yazılar

Karın ve pelvis, yaratıcılığımızın ve beslenmemizin kaynağıdır. Ayrıca fiziksel ve duygusal travma, hastalık ve diyet stres faktörlerinden

Karnınızı en son ne zaman ovuşturdunuz?

Karın ve pelvis, yaratıcılığımızın ve beslenmemizin kaynağıdır. Ayrıca fiziksel ve duygusal travma, hastalık ve diyet stres faktörlerinden kaynaklanan yaralanmalara karşı savunmasızdırlar. Karnınızı en son ne zaman

DEVAMI »

Ağrılı İlişki (Disparoni)

Teşhis Disparoni için tıbbi bir değerlendirme genellikle aşağıdakilerden oluşur: Kapsamlı bir tıbbi geçmiş. Sağlık uzmanınız ağrınızın ne zaman başladığını, nerede ağrıdığını, nasıl hissettiğini ve her cinsel

DEVAMI »

İDRAR ZORLUĞU

Birçok erkek, özellikle yaşlandıkça idrara çıkma zorluğu yaşar ve genellikle bu sorunlar (idrara çıkmada tereddüt veya artan sıklığı içerebilir) yaşlanma sürecinin doğal bir yan ürünü

DEVAMI »

Dünyada ilk!

ÖZEL HABER